Přeskočit na obsah

Ručně vyráběná síta z Kamenné tvoří důležitou součást radarů

Kvalitní drát, letitá zkušenost a precizní um. To jsou základní kameny úspěchu ruční výroby sít, která jsou součástí stacionárních i pojízdných radarů využívaných třeba pro řízení letového provozu. Ročně jich v závodu ŽDB Drátovna v Kamenné na Šumpersku vyrobí zhruba stovku. Právě teď pracují na dodávce 28 kusů pro výrobce radarů.

Ruční tkaní síta pro radary
Ruční tkaní síta pro radary

Nestorem ručně vyráběných ocelových sít je pan Jaroslav Sitta se svými spolupracovníky. „Velikost jednotlivých ok v sítu už mám prostě v hlavě. Musíme být přesní, proto hlavně dbáme na to, abychom dráty neutáhli moc, ani málo,” vysvětluje Jaroslav Sitta, který v závodě v Kamenné pracuje již 26 let.

Síta do radarů vyrábí v Kamenné z hliníku, který je povrchově upraven tak, aby obstála v agresivním prostředí. Jsou vyvážena do více než 120 zemí světa. „Tato zakázka je natolik specifická, že vyžaduje nejen na míru vyrobený box, ale i zvláštní přepravu,” přibližuje vedoucí závodu na výrobu ocelových tkanin ŽDB Drátovny Petr Vicenec.

Na ocelové dráty, tkaniny a síta z Kamenné lze narazit v potravinářství, elektrotechnice, automobilovém průmyslu, stavebnictví či zdravotnictví. Výjimkou není ani design. „Jsou to kupříkladu vodní filtry, jehly nejvyšší kvality, součástky do zdravotnických respirátorů či nejrůznější vázací pásky. Našimi tkaninami je ozdobena střecha Tančícího domu v Praze. Roční výroba dosahuje objemu kolem 1,3 kilotuny. Váhově však nemůžeme konkurovat jiným provozům či firmám ve skupině MSTŽ, jelikož produkujeme i velmi malé výrobky, které jsou menší než nehet u malíčku,” shrnul Petr Vicenec.

Srdcem závodu je tažírna, kde táhnou drát přivezený z Bohumína. Ten pak zpracovávají na tkalcovně, anebo dále prodávají zákazníkům. „Tkaní z drátu je velmi podobné textilní výrobě. Naše tkalcovské stavy jsou jen o něco málo robustnější. Stejně jako u tkaní textilu, i na našem válci šířky 2,5 metru musí naši pracovníci připravit osnovu, do níž pak drát vetkávají. Na tu nejhustší a nejjemnější tkaninu používají několik tisíc drátků. Vše dělají ručně,” uzavírá vedoucí. Stroj pak už samotné tkaní obstará sám.

Provoz v malé vísce, kde by podobnou fabriku člověk spíše nehledal, píše svou historii více než 170 let. Tehdy její zakladatelé začínali s výrobou z lýka, které postupně nahradili drátem. Nyní je závod v Kamenné součástí provozu ŽDB Drátovna a spolu s ním patří do skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny.

 

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

 

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz