Přeskočit na obsah

Hutnický den oslaví 185 let dlouhé řemeslo hutníků v Třinci

Sobota 18. května bude v Třinci opět patřit hutníkům. Tradiční Hutnický den každoročně přiláká až deset tisíc návštěvníků. Letos se koná i u příležitosti oslav 185. výročí zahájení výroby železa v Třinci. A proto bude jeho program nejen plný hudby a zábavy, ale připomene i místní tradiční řemesla.

Číst dál

Den otevřených dveří k jubileu přilákal do hutě 185 hostů

Někteří z nich v Třineckých železárnách pracovali, a tak nějak se jim po nich zastesklo. Jiní žijí v jejich bezprostřední blízkosti, ale nevědí, co všechno se skrývá za jejími branami. Ať už byla motivace těch, kteří si nenechali ujít den otevřených dveří různá, všichni si domů odnesli spousty zážitků, odborných informací i upomínkové předměty z limitované edice.

Číst dál

Historie výroby železa v Třinci píše 185. rok

Kamna, ploty, nádobí, sloupy, schodiště, náhrobní kříže, ale také ozdobné a umělecké odlitky jako svícny, popelníky, talíře i zvířecí figurky. S takovými výrobky prorazily na světové trhy Třinecké železárny v dobách svého vzniku. Jejich historie se začala psát 1. dubna roku 1839, před 185 lety.

Číst dál

Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací

Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.

Číst dál

Pomoc s dekarbonizací. Vláda schválila memorandum

Podpořit úsilí Třineckých železáren při přechodu na udržitelný způsob výroby, který přispěje ke zvýšení její konkurenceschopnosti. To je cílem memoranda o porozumění mezi vládou, skupinou Třinecké železárny – Moravia Steel a Moravskoslezským krajem. 28. 2. 2024 jej schválila vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu. Memorandum začne platit po formálním podpisu všech stran.

Číst dál
Kotelna v ŽDB

ŽDB Drátovna si pro dva provozy vyrábí vlastní páru a horkou vodu

Společnost ŽDB Drátovna si od konce loňského roku pro své dva provozy Tažírna patentovaného drátu (TPD) a Tažírna nepatentovaného drátu (TND) sama vyrábí páru pro technologické účely. Od letošního ledna horkou vodu pro vytápění. Dosud páru i horkou vodu do těchto dvou provozů dodávala externí firma. Náhrada externího zdroje povede ke komplexnímu osamostatnění bohumínské firmy na dodávkách těchto komodit.

Číst dál
Nové dílny

Novými dílnami se studenti pochlubí svým budoucím spolužákům

Jak propojit elektrický obvod a rozsvítit světlo? To se dnes velmi snadno naučí pomocí jednoduchého instruktážního panelu studenti Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ TŽ). Nejen zbrusu nové dílny pro oblasti informační technologie, automatizace a elektro si mohou osahat i návštěvníci dalšího dne otevřených dveří. Škola jej pořádá ve čtvrtek 7. prosince od 11 do 17 hodin.

Číst dál