Přeskočit na obsah

V Prostějově vyrábí šroubové pružiny pro metro v Indii

Metro v indické Bombaji bude brzy jezdit na pružinách z Prostějova. Dceřiná firma Třineckých železáren HŽP v Prostějově získala společně s indicko-japonskou firmou Hitachi High-Tech (HHT) zakázku na více než 4000 sad pružin pro vozy bombajského metra.

Výroba pružin
Výroba pružin

Podařilo se nám přesvědčit finálního zákazníka o kvalitě českých výrobků, ale také o schopnosti navrhnout, vyvinou a vyrobit nové řešení odpružení vozů na míru,“ pochvaluje si ředitel společnosti HŽP Petr Vaněk. Nyní už v Prostějově pracují na prvních objednávkách.

„Uspět na indickém trhu s jeho specifiky není snadné. Klíčem k úspěchu je najít spolehlivého místního partnera, což se nám podařilo ve spojení s HHT. To zakázku odstartovalo,“ míní ředitel HŽP. Věří, že to firmě otevře nové příležitosti na světových trzích.

Tendr vypsala společnost BEML, jedna z největších výrobců železničních a jiných vozů v Indii, pro šroubové pružiny pro 504 nových vozů metra pro tři linky v Bombaji. Jednání poté zkomplikovala pandemie nového typu koronaviru. Nicméně ve třetím kole tendru se týmu HŽP podařilo navrhnout zcela nové řešení pružin včetně požadovaných výpočtů, dokladů technické způsobilosti a v rekordním čase vyrobených a otestovaných vzorků.

HŽP a.s. vyrábí podvozkové pružiny pro železniční a automobilový průmysl tvářením za tepla. Hlavními produkty jsou pružiny šroubové, listové a parabolické. Více než 80 % produkce putuje na export zejména do zemí EU. Mezi největší odběratele patří globální společnosti jako Scania, DAF, Iveco, Alstom nebo Tatravagonka. Firma zaměstnává přibližně 280 lidí zejména z Prostějova a jeho okolí.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz