Přeskočit na obsah

Třinecké železárny s dětmi děkují lidem v první linii

Betonová zeď lemující Závodní ulici v Třinci se rozzářila barvami. Prvních deset polí nyní zdobí obrázky žáků výtvarných oborů místní základní umělecké školy. Zachycují práci lidí, kteří čelili nákaze v první linii pandemie nemoci covid-19 a mají být poděkováním za jejich nasazení. Prvním je obrázek hasičů s nápisem Děkujeme 2020.

Osmiletý umělec Jan Herman spolu s generálním ředitelem TŽ
Osmiletý umělec Jan Herman spolu s generálním ředitelem TŽ

Vzniklo deset velkoplošných děl zachycujících práci lidí, kteří v nelehké situaci pandemie chodili do práce. Jsou mezi nimi zdravotníci, prodavačky, policisté, záchranáři, hasiči, ženy šijící roušky, výzkumníci, umělci hrající lidem v ulicích, ale i třinečtí hutníci. I oni během března a dubna vyráběli ocel bez přerušení provozu fabriky.

 „Zeď má 74 polí o celkové rozloze přesahující 1200 m2. Zbývá tedy ještě dostatek místa na poděkování za další odvážné či chvályhodné počiny i pro další generace,“ polemizuje generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek, autor myšlenky proměnit šedý betonový prostor na Zeď díků. Doufá, že v příštích letech se objeví události hodné uznání, a to za méně dramatických okolností.

Do soutěže v kreslení se zapojilo asi 70 dětí ve věku od 8 do 17 let Základní umělecké školy v Třinci (ZUŠ) spolu s žáky Základní školy Slezská v Třinci. Během dubna doma nakreslili obrázky tematicky zaměřené na období pandemie. Odborná komise pak vybrala díla 13 autorů, která pod vedením pedagožky Beáty Martinkové spolu s ostatními žáky výtvarných oborů přenesli na velkoplošné formáty rozměru 2 x 7 metrů. Zapojilo se přes 50 žáků a práce jim trvala tři dny.

„Do akce jsme zapojili i naše ostatní žáky. Pomalovat deset polí celkového rozměru přesahujícího 160 metrů čtverečních byla fuška. Bez pomoci ostatních bychom to nedokázali,“ konstatuje Beáta Martinková, vedoucí pobočky ZUŠ v Třinci. Spotřebovali při tom více než 100 litrů barev.

„Jsem velice rád, že jsme se na poděkování touto formou mohli s našimi žáky podílet. Březen a duben letošního roku byl náročný a neměli bychom na to zapomínat. Pro naše mladé umělce je ctí, že jejich díla mohou obdivovat tisíce lidí směřujících ráno do fabriky,“ míní ředitel Základní umělecké školy v Třinci Jiří Zabystrzan. Věří, že to v dětech buduje hrdost a lokální patriotismus.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz

Bc. Petra Macková Jurásková
Tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz