<< zpět

Litografie Pabla Picassa v třineckém muzeu

Jedinečná kolekce stovky litografií Pabla Picassa ze soukromých sbírek tuzemských i zahraničních sběratelů potěší návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince. Výstava vznikla díky spolupráci s Galerií 1 České Budějovice. Otevře se ve středu 27. listopadu a potrvá do 26. ledna příštího roku.

„Významná díla světového moderního výtvarného umění pocházejí ze soukromých sbírek tuzemských sběratelů, ale i sběratelů z Rakouska, Německa, Itálie a Slovenska. Jedinečnou kolekci litografií nashromáždil českobudějovický galerista Miroslav Houška. Právě díky němu budou v muzeu k vidění Picassovy litografické listy již z 50. let,“ upřesňuje vedoucí třineckého muzea Eva Zamarská.

Podle ní bude na výstavě k vidění pouze malá část litografií z jeho velké tvorby, ale bude stát za to. Kolekci také doprovodí panelová výstava se zajímavostmi jeho života i umění. „U tvorby jsme se drželi nejuznávanějších názvů jeho tvůrčího období, patří k nim období modré (1901–1904), růžové (1905–1907), období ovlivněné Afrikou (1908–1909), analytický kubismus (1909–1912), a syntetický kubismus (1912–1919). Klasicismus a surrealismus z období 30. let 20. století a pozdní dílo v létech1968 a 1971,“ doplňuje vedoucí muzea.

Panely věnované životu velkého umělce se věnují také jeho dětství, jehož dominující postavou byla matka Marie Picasso-Lopezová, která malého Pabla přesvědčovala, že v životě dokáže, co si zamane. „A protože rodiče mají vždycky pravdu, Picasso dodal, že si zvolil dráhu malíře a stal se Picassem. Picasso už jako chlapec prokazoval vášeň i cit pro kresbu. Podle jeho matky bylo jeho první slovo „piz“, což je zkrácenina od lápiz, španělsky tužka,“ prozrazuje Eva Zamarská. Pablo Picasso byl pokřtěn jako Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, se narodil ve Španělsku 25. října 1881 a zemřel 8. dubna 1973 ve věku 91 let ve Francii.

 

Další výstava v muzeu / 27. 11. 2019 – 26. 1. 2020

TŘPYTIVÁ KRÁSA – perličkové ozdoby z Poniklé

Ve spolupráci s Krkonošským muzeem Správy KRNAP ve Vrchlabí, Vlastivědným muzeem ve Vysoké nad Jizerou, Rautis, a.s., a ze soukromé sbírky Josefa Kužely z Vlčnova připravili v muzeu výstavu nazvanou Třpytivá krása – perličkové ozdoby z Poniklé.

„Od patnáctého století putovali do Jizerských hor němečtí skláři, kteří v tamních lesích zakládali sklárny. Postupem času se centrem výroby foukaných perlí a perlových ozdob stala malá obec Poniklá v Krkonoších. K původnímu produktu, jímž byla bižuterie, přibyly od devatenáctého století vánoční ozdoby v podobě vějířů, lokomotiv, hvězdic a dalších tvarů,“ říká vedoucí muzea Eva Zamarská.

V následujícím století se perličky začaly vyvážet do celého světa a staly se fenoménem. V Poniklé se podařilo zachovat většinu pracovních postupů, zachránit staré formy a předlohy, díky kterým se staly perličky živoucí tradicí. Díky tomu nyní muzeum ve spolupráci s kurátorkou Lucií Anastasovskou představují výstavu s názvem Třpytivá krása. Dominovat jí bude perličkami zdobený originální vlčnovský kroj, který se prezentuje na jízdě králů ve Vlčnově. Velkou vzácností výstavy budou černé perle, jichž se do dnešní doby dochovalo jen málo. Vyráběly se ve druhé polovině 19. století z černého (hyalitového) skla jako napodobenina gagátu – drahého kamene.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz