<< zpět

Na hladině rybníka vznikl umělý ostrov z vyřazeného potrubí

Staré vyřazené potrubí Energetiky Třinec pomohlo v přírodě. Místní rybáři z něj vyrobili plovoucí umělý ostrov na chovném rybníku ve Stříteži. Poskytuje rybám stín na volné hladině a zabraňuje tak nežádoucímu prohřívání vody. Je navíc novým zdrojem potravy.

„Je to ukázka cirkulární ekonomiky v praxi. Demontované plastové potrubí naši pracovníci svařili do požadovaného tvaru a využili je jako plováky pro vznik ostrova. Na rybníku bude fauně prospívat další léta a z odpadu tak vzniklo něco prospěšného pro přírodu,“ pochvaluje si ředitel Energetiky Třinec Petr Matuszek.

Pracovníci firmy spolu s místními rybáři ostrov nejdříve na suchu svařili, vyplnili vyřazeným polystyrenem a prázdnými PET lahvemi, nakonec celou konstrukci obalili geotextilií, na níž nasypali zeminu a zasadili rostliny.

„Umělý ostrov má hned několik funkcí. Poskytuje rybám stín a chrání před UV zářením, zabraňuje prohřívání vody. Na geotextilii ulpívají vodní organismy, které se rozmnožují a slouží jako potrava drobným rybkám. Rostliny na ostrově prorůstají kořeny do vody, kde odebírají dusík. Nepřímo tak přispívají k eliminaci vzniku sinic,“ vypočítává výhody Libor Kocinec, zaměstnanec Energetiky Třinec a hlavní hospodář Českého rybářského svazu v Třinci.

Poslední benefit ostrova je podle něj ornitologický. „Na jaře zde instalujeme budku pro kachny. Malá káčata tak budou mít větší šanci na přežití než v hnízdě na břehu, kde se často stávají potravou kun, lišek nebo jiných predátorů,“ uzavírá.

 

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738