<< zpět

Třinečtí slévači tvoří odlitek Ježíše Krista na krucifix před gutský kostelík

Pracovníci Sléváren Třinec odlévají Ježíše Krista pro krucifix před dřevěným kostelem Božího Těla v Gutech. Jde o zvětšenou kopii původního litinového odlitku krucifixu z interiéru, který poškodil ničivý požár. I ten třinečtí slévači opravili, aby se mohl vrátit do dřevěné repliky nejstarší třinecké památky.

„Je pro nás velkou ctí, podílet se na znovuobnovení těchto artefaktů. Naši zaměstnanci na tom pracují s úctou a se vším svým umem. Vždyť řemeslo třineckých slévačů se předává z generace na generaci už přes 180 let a do regionu bezesporu patří,“ říká Zdeněk Vladár, ředitel Sléváren Třinec, dceřiné společnosti Třineckých železáren.

Řezbář Jiří Cieslar ze Sléváren Třinec nejdřív musel vyřezat přesnou kopii ukřižovaného ze dřeva. „Model jsem musel o 20 procent zvětšit, což mě stálo hodně přeměřování. Na řezbě jsem intenzivně pracoval asi dva týdny, ale pak už jsem to nepočítal,“ podotkl Jiří Cieslar. Úkol to byl skutečně nelehký, jelikož řezba nemůže vážit více než devět kilogramů, takže bude dutá, aby nepřekročila požadovanou hmotnost. Celková váha odlévaného materiálu pak musí mít maximálně 60 kilogramů.

Poté slévači vytvoří formu a do ní budou odlévat slitinu hliníku. Po vychladnutí za zhruba jeden den odlitek očistí od formovací směsi, a ten pak zamíří k malíři na dokončení.  Na kříži před gutským kostelem se objeví pravděpodobně v srpnu. Kříž, na kterém se nový odlitek objeví, má být postaven z dubových trámů zachovaných z původního kostela. Venkovní kříž, jenž byl kdysi před kostelem, se nyní nachází v jeho interiéru. 

 

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz