<< zpět

Muzeum otevře příběh jednoho města a jeho obyvatel

Po téměř pěti dlouhých měsících otevírá Muzeum Třineckých železáren a města Třince své dveře návštěvníkům. A rovnou je nechá vplout do minulosti a nostalgicky zavzpomínat na dětství jejich vlastní či rodičů a prarodičů. „To jsme měli doma!“ Věta, která bude zřejmě nejčastěji zaznívat během její prohlídky.

Velkou výstavní síň odemyká vzpomínka na návštěvu československého prezidenta T. G. Masaryka v tehdy ještě obci Třinec, která předznamenala jeho povýšení na město v roce 1931. Úvodní panel tu není náhodou. Muzeum se připojuje k oslavám 90. let města Třince. Pojalo ji jako exkurzi do domácností místních obyvatel zpátky v čase.

„Výstavu jsme vytvořili z našich vlastních exponátů, které jsme nashromáždili za posledních 25 let díky darům místních obyvatel. Sbírku tvoří kousky nábytku i nejrůznější předměty denní potřeby z domácností,“ upřesňuje vedoucí muzea Eva Zamarská. Všem dárcům podle ní patří obrovské poděkování, že se podílí na zachování historie tohoto regionu. Na výstavě je k vidění na pět set exponátů darovaných muzeu. Od hraček, přes litinové předměty, nádobí, oděvy, knihy po fotografie.

„Nápad vznikl v době, kdy jsme kvůli nucenému zavření měli dostatek času exponáty v našem depozitáři zrestaurovat a zrevidovat. A rozhodli jsme se je ukázat veřejnosti,“ dodává Eva Zamarská.

Návštěvník nejdřív projde třídou s lavicemi z minulého století, nahlédne do poklidného odpoledne v domácnosti mezi 30. a 50. léty, projde kolem obuvnické dílny a mine zaměstnance železáren při cestě do práce s typickou smaltovanou baňkou v ruce. Poté může nakouknout do krejčovské dílny, která své služby nabízela v jednom z domů na dnešní ulici 1. máje a pokračovat do ložnice ze 70. let a obýváku ze stejného období, kde se z gramofonu line „Goťák“.

V malé výstavní síti na expozici naváže výstava s názvem Procházka Třincem před 90 lety a dnes s dobovými fotografiemi a jejími dvojčaty ze současnosti. Ta bude k vidění ovšem až od 4. června. Potrvá do 18. listopadu 2021 stejně jako výstava ve Velké výstavní síni.

Historie bytové kultury 1880 – 1980

Ohlédnutí do historie města Třince vhodně doplňuje výstava nazvaná Historie bytové kultury 1880-1980 pořádaná ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Nabídne ukázku dětských pokojíčků pro panenky, které upoutají malé i velké návštěvníky. Hraní s panenkami na skutečný svět od improvizací se špalíčkem dřeva, látkovými odstřižky a kousky kartonu dospěl ke kuchyňkám a pokojíčkům, které byly miniaturizovanou verzí interiérů pro dospělé.

Výrobci hraček pochopitelně reagovali na poptávku a novodobé pokojíčky a domečky byly vybavovány s velkou pečlivostí. Nádobí a náčiní do malých domácností věnovali výrobci velkou pozornost již v průběhu 19. století a pozdější nabídkové katalogy obchodníků s hračkami to jen potvrzují.

Expozici pokojíčků budou moci návštěvníci vidět do 24. září 2021.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz