<< zpět

Železárny spustily očkovací centrum pro zaměstnance

Koncem minulého týdne odstartoval provoz očkovacího centra Třineckých železáren (TŽ). A to pilotním očkováním zaměstnanců hutě s chronickým onemocněním či s potencionálně vysokým rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19, kteří se dobrovolně přihlásili do firemního registru. Zdravotníci Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí jim podali vakcínu Pfizer.

Vznik očkovacích center ve firmách už v lednu prosadil Svaz průmyslu a dopravy. „Díky tomu, že se do vakcinace zapojí závodní lékaři a firemní poskytovatelé zdravotní péče, přispějí podniky k rychlejšímu proočkování lidí v republice. Firemní lékaři navíc uleví praktikům,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Během dvou dnů naočkovali v Třineckých železárnách 148 pracovníků hutě. Až bude dostatek vakcín pro celou populaci, přijdou na řadu ostatní zájemci.

Firma připravila očkovací centrum v prostorách bývalého krytu civilní obrany uvnitř areálu, který pro tyto účely vhodně upravila. „Centrum je uspořádáno tak, aby zaměstnanci jedním vstupem přišli a jiným odešli. Veškeré zdravotnické úkony provádí lékaři a sestry Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. O registraci a evidenci se postarali naši administrativní pracovníci,“ přibližuje Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy TŽ. Nechybí ani prostorná odpočinková místnost, kde pracovníci 30 minut čekají, než mohou odejít.

Registrační systém a logistiku procesu očkování zaměstnanců postavili na míru firemní informatici. „Bylo potřeba zohlednit veškerá specifika spojená s hutním provozem, kde drtivá většina zaměstnanců pracuje na směny. Systém tak počítá s tím, že nemůže na očkování poslat zaměstnance ihned po dvou nočních směnách a podobně,“ přibližuje vedoucí Odboru informatiky a telekomunikace TŽ Marian Rusina.

Huť nejdřív vyzvala zájemce o očkování, aby poslali evidenční číslo ze svého mobilního telefonu formou SMS. Poté k číslu přiřadila daného zaměstnance a přes SMS zprávy pak systém komunikuje. SMS zprávou obdrží zaměstnanec termín prvního očkování a PIN kód. Stejným způsobem získá později i pozvánku k přeočkování druhé dávky. Další informace k očkování zaměstnanci získávají prostřednictvím internetové stránky, kde se musí identifikovat mobilním číslem a PIN kódem.

Železárny hodlají zahájit očkování i pro ostatní pracovníky. V optimistické variantě už v květnu. „Jakmile bude dostatek vakcín pro všechny skupiny obyvatel, jsme připraveni zahájit plošné očkování všech zájemců z řad našich zaměstnanců. Podle předběžného průzkumu z ledna mělo o očkování proti covid-19 zájem více než 2000 našich lidí,“ uzavírá generální ředitel hutě Jan Czudek. Přepokládá, že dnes bude toto číslo podstatně vyšší.

 

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz