<< zpět

Ozdravný pobyt v Tatrách stihlo zatím 80 dětí

Dva autobusy plné školáků z Vendryně, Košařisk, Hnojníku a Smilovic si minulý týden užily ozdravný pobyt ve slovenském Žiaru na úpatí Západních Tater. Šlo o první ze tří pobytů, které každoročně pro žáky prvního stupně základních škol pořádají Třinecké železárny. Kvůli omezením pro zamezení šíření koronaviru a následnému uzavření všech škol musel být předčasně ukončen. Termíny pro dalších 160 dětí odkládají.

„Snažíme se ozdravné pobyty pořádat v období topné sezóny a v blížícím se předjaří, aby si děti užily pobyt na čerstvém vzduchu i přibývající slunečné dny. Bohužel do dalších plánovaných termínů vstoupily preventivní opatření proti šíření koronaviru. Budeme muset další turnusy odložit. Chtěli bychom je však realizovat ještě v letošním roce,“ podotýká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy hutě.

Ozdravné pobyty jsou každoročně součástí aktivit Dobrovolné dohody, kterou mezi sebou uzavřely Třinecké železárny, Ministerstvo životního prostředí a Moravskoslezský kraj. Huť na ně každý rok vynaloží částku přesahující 1,5 milionu korun. Je to jedna z řady aktivit z oblasti omezování zatížení životního prostředí a obyvatel regionu.

„Primárně jsme investovali do moderních technologií odprášení provozů, díky nimž klesl objem emisí prachu v posledních letech o 2/3 ve srovnání s minulostí. Na ekologizaci pracujeme dál zejména v oblasti takzvaných fugitivních emisí. Aktuálně například při manipulaci a zpracování surovin, zejména rudy,“ upřesňuje Radim Klimša, zodpovědný za oblast životního prostředí v huti.

V loňském roce Třinecké železárny poslaly do Tater 290 dětí z prvního stupně, nově zařadily také žáky dvou základních škol z Českého Těšína. Částka dosáhla bezmála dvou milionů korun. Za přírodními krásami Žiarské doliny posílají Třinecké železárny žáky místních škol už od roku 2014. Školu v přírodě tak v rámci ozdravných pobytů absolvovalo téměř 1 500 školáků od Českého Těšína až po Jablunkov.

Ozdravné pobyty patří k oblíbeným aktivitám a školy o ně mají velký zájem. V letošním roce přišly po dětech z Třince a Českého Těšína na řadu žáci okolních třineckých škol. Do Tater míří se svými pedagogy, kteří zde pro ně zajišťují i výuku. Kromě toho žáci chodí na výlety, navštěvují muzea a jeskyně v okolí Liptovského Mikuláše, absolvují přednášky horské služby a místních znalců přírody.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz