<< zpět

Muzeum loni navštívil rekordní počet lidí

Zájem o prohlídku Muzea Třineckých železáren a města Třince loni předčil veškerá očekávání. Návštěvnost zvýšilo zejména otevření nově zrekonstruované stálé expozice, která mapuje historii hutě a Těšínského Slezska. Výstavní prostory a akce muzea přilákaly v roce 2019 přes 17 000 lidí.

Jde o rekordní návštěvnost v průběhu devíti měsíců. Muzeum bylo totiž otevřeno po rekonstrukci až v dubnu loňského roku. Návštěvníky tvoří široká veřejnost, hosté Třineckých železáren či magistrátu, ale i badatelé a odborníci.

„O stálou expozici mají zájem třinecké i okolní školy. Atraktivní formou zde pedagogové mohou žákům doplnit látku z dějepisu či občanské výchovy. S bohatou historií hutního podniku i regionu se však přichází seznamovat také pamětníci. Bývalí zaměstnanci vzpomínají u technických exponátů i u panelů popisujících významné historické milníky,“ přibližuje vedoucí muzea Eva Zamarská.

Loni pracovnice muzea připravily 18 krátkodobých výstav na různá témata. Velkému zájmu návštěvníků se tradičně těšily také venkovní akce jako Živý betlém, Muzeální léto, řezbářské sympozium žen i akce pro dámy nazvaná Ve jménu módy. Největší zájem byl loni o výstavy Autíčka, kam se podíváš, Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, Třinecký betlém a Pablo Picasso jako inspirace.

Dnešním dnem startují nové webové stránky www.muzeumtz.cz, které přehledně představují práci třineckého muzea a jeho aktivity. Nově nabízí v sekci pro děti celoroční kvíz, který si děti mohou s rodiči vytisknout formou pracovního sešitu. „Pomůže dětem lépe pochopit složitý vývoj Těšínského Slezska, města Třince i Třineckých železáren. Žáci si díky tomu lépe zapamatují poznatky získané během prohlídky stálé expozice,“ vysvětluje vedoucí muzea. Ke stažení je na stránkách připraven také pracovní sešit Malý hutní projektant, v němž si děti mohou dokreslit obrázek hutě.

Od 5. února zve muzeum návštěvníky k prohlídce tří nových expozic. Dvě z nich nazvané Atlas ptáků neobyčejných a Mykokosmos připravilo ve spolupráci s Ornitologickou společností Muzea Komenského v Přerově. První se zabývá vyhynulými druhy ptáků a popisu druhů ptáků skutečných nebo i vymyšlených, které ovlivnily lidskou fantazii v mýtech, pověrách a staly se předlohami pro souhvězdí či božstva. Druhá pak odhalí tajemství světa hub a přiblíží jejich rozličné množství. Třetí z nich nazvaná Werkfušky se bude věnovat výrobkům, které díky šikovným kutilům vznikaly za branami Třineckých železáren.

Doplňující informace podá vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz