<< zpět

Železárny vzdají hold kutilství. Obrací se na veřejnost s výzvou: přineste staré werkové fušky

Kamna, legendární „rojberky“ na ruční pohon a později na elektrický proud, ozdobné garnýže, bronzové umělecké odlitky a mnoho dalších předmětů z oceli i slitin vznikaly v minulosti v dílnách rozsáhlého socialistického podniku dnešních Třineckých železáren. Projekt nazvaný WERKFUŠKY se obrací na pamětníky i majitele nejrůznějších předmětů, aby se do něj zapojili.

Na zmapování bohaté svépomocné a kutilské činnosti pracovníků třinecké huti se dnes vrhají Třinecké železárny s pomocí Muzea Třineckých železáren a města Třince. Chystají výstavu výrobků získaných od místních k zapůjčení, ale hodlají ukázat tento fenomén v širších souvislostech.

„Chceme vyzdvihnout šikovné řemeslné ruce našich kolegů, kteří si v době, kdy na socialistickém uzavřeném trhu ledacos chybělo, uměli poradit sami. Ale zároveň se chceme zavzpomínat na společné kolektivní volnočasové aktivity i každodenní život,“ přibližuje vedoucí muzea Eva Zamarská.

Projekt WERKFUŠKY se tedy především obrací na obyvatele zdejšího regionu Třinecka a Jablunkovska, jejichž půdy, sklepy i garáže mohou vydat bohatství v podobě předmětů lidové praktické i umělecké tvořivosti a byly z železáren vyvezeny. „Na všechny se vztahuje amnestie, takže se nikdo nemusí obávat, že by byl jakkoli perzekuován,“ směje se vedoucí muzea.

Mnohé z těchto výrobků typických pro region spojený s ocelovou historií se v některých firmách vyrábí dodnes. Patří k nim slévárenské kotlíky a blachy na placky, nebo zmiňované rojberky z dílen mechaniků současných strojíren.

Během října mohou majitelé konkrétních produktů – fušek posílat jejich fotografie na sběrnou emailovou adresu: werkfusky@trz.cz, a to nejpozději do 25. října. „V emailu nezapomeňte uvést své kontaktní údaje, jméno, příjmení a telefon,“ upřesňuje Eva Zamarská.

Odborná komise na základě fotografií vybere ty nejzajímavější, které se fyzicky představí na jednodenní burze fušek ke konci listopadu v kulturním domě Trisia. Z burzy pak vzejde finální výběr pro samotnou výstavu v muzeu, která bude veřejnosti otevřena v únoru roku 2020.

Nejzajímavější produkty budou oceněny. Výherci se mohou těšit na poutavé ceny od partnerů projektu Werkfušky.

Partnery projektu jsou společnosti: Moravia Steel, Třinecké železárny, Slévárny Třinec, Strojírny a stavby Třinec – Mechanické dílny a ZO OS KOVO TŽ. Mediálními partnery jsou Třinecký hutník a IFKTV.

Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz